poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Aromaterapia w kosmetyce pielęgnacyjnej.Aromaterapia - jest niekonwencjonalną metoda terapii metodą terapi, któa polega na leczeniu środkami zapachowymi, wykorzystując w tym celu olejki eteryczne pochodzenia naturalnego. Podczas stosowania tej metody aromaterapeuta bierze pod uwagę różne czynniki mające wpływ na kilenta. Są to min. świadomość, ciało, styl życia, sposób odżywiania, powiązania społeczne.
Aromaterapia w kosmetyce jest stosowana jako dodatkowa metoda pielęgnacyjna oraz relaksacyjna, natomiast rzadziej jako metoda strico terapeutyczna. Od aromaterapeuty wymaga się rozległej wiedzy z wielu dziedzin, gdyż może ona pomóc pacjentowi, min. chroniąc go przed stosowaniem leków syntetycznych.

Olejki eteryczne - to wykorzystywane w aromaterapii substancje zapachowe pozyskiwane z olejkodajnych roślin (świeżycz bądź suszonych) z produkowanych przez nie esencji. Mają właściwości lotne dzięki czemu przyczynjają sie do ogromnej skuteczności w leczeniu, ale także nalezy pamiętać o ich szczelnym przechowywaniu. Większość z nich jest bezbarwna lub jasnożółta z wyjątkiem błękitnego olejku rumiankowego. Wykazują bardzo dobre właściwości antybakteryjne, antygrzybowe, przeciwzapalne i antyoksydacyjne, które znajdują swoje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i spożywczym. Olejki eteryczne należy przechowywać w chłodnym, zaciemnionym miejscu, chroniąc przed światłem, gdyż promienie ultrafioletowe powodują ich rozkład. Charakteryzuje je także wrażliwość na wysokie temperatury oraz wibracje wywołane głośnymi dźwiękami.Przy stosowaniu olejków należy zachować ostrożność. Nie wskazane jest ich stosowanie w warunkach domowych przez ludzi starszych, chorych, dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią. Doświadczony aromaterapeuta zastosuje odpowiednie mieszanki, które zlikwidują zagrożenia, natomiast sami bez porozumienia z aromaterapeutą nie powinniśmy w takich przypadkach działać na własną rękę. Osoby ze skłonnościami do alergii również powinny uważać, zaleca się przed zastosowaniem przeprowadzić test kontrolny - kroplę olejku rozpuszczamy w łyżeczce oliwy i wcieramy w miejsca mało widoczne np. za uchem, lub w zagięciu łokcia. Jeśli po 12 godzinach nie wystapi reakcja alergiczna (wysypka, swędzenie lub zaczerwienienie), można wówczas stosować dany olejek. Należy ostrożnie stosować olejki cytrusowe (cytrynowy, pomarańczowy, bergamotkowy, mandarynkowy, grejpfrutowy) na skórę. Są mocno skoncentrowane i mogą wywołać podrażnienia. Po ich zastosowaniu należy unikać intesywnych promieni słonecznych przez 6 godzin. Właściwości fototoksyczne ma również arcydzięgiel. Przy nadciśnieniu należy unikać stosowania olejku tymiankowego, zaś przyjmując douste środki antykoncepcyjne - geraniowego. Osoby cierpiące na epilepsje powinny unikac olejków - hyzop, koper, rozmaryn.

W czystej postaci olejki są stężonymi subsatancjami o silnym działaniu. Nie można ich stosować w postaci nierozcieńczonej. Olejki eteryczne łatwo rozpuszczają się w olejach i alkoholach (branża perfumeryjna), nie rozpuszczają się natomiast w wodzie, ale można je z nią mieszać. Powstaje wówczas krótkotrwala zawiesiana, którą przez pewnien czas można wykorzystać jako płyn do pielęgnacji skóry np. woda różana. Najczęściej sotosowanym nośnikiem w ksmetyce są jednak oleje. Najkorzystniejsze dla skóry jest stosowanie olejów roślinnych wytłaczanych na zimno, bogatycz w witaminy i łatwo wchłanianych przez skórę. Olejem bazowym może być każdy nieperfumowany olej roślinny, jednakże najczęściej używa się oleju migdałowego i oleju z nasion winogron. Można także zastoswać olej bazowy traktując go nie tylko jako nośnik, ale także wziąć pod uwagę jego właściwości pielęgnacyjne i wzmocnić działanie olejku eterycznego.

I tak możemy dobrać odpowiedni olej bazowy zgodnie z przeznaczeniem i rodzajem skóry:
 • olej z awokado - skóra sucha i wrażliwa, działanie natłuszczające, duża ilość NNKT, wiataminy A, B, D i E oraz lecytyna, naturalny filtr przeciwsłoneczny
 • olej argnowy - kazdy rodzaj skóry, bogaty w wit. E i NNKT, ma właściwości wygładzające, antyseptyczne i ochronne
 • olej saflorowy - skóra sucha i odwodniona (przy wrażliwej może wywołać podrażnienie), stswany w przypadku łuszczycy i wyprysku
 • olej z oliwek - skóra wrażliwa, sucha, zwiotczała, działąnie natłuszczające
 • olej sezamowy - trądzik różowaty
 • olej z miazgi kakaowej - skóra wrażliwa, działenie nawilżające
 • olej migdałowy - skóra sucha i wrażliwa, działanie zmękczające
 • olej lniany - skóra sucha i wrażliwa, bogaty w wit. E, działanie przeciwzapalne (czasami wywłuje podrażnienia)
 • olej z pestek brzskwini - działanie regenerujące, bogaty w witaminy
Nigdy nie należy mieszać lejków aromatycznych z olejami bazwymi na zapas, ponieważ po pewnym czasie oleje bazowe tracą swa przydatność, utleniają się pod wpływem działania tlenu z powietrza. Mieszankę przygotowuje się tuż przed zabiegiem najczęściej w stężeniu 3 %  - większe stężenia są niewskazane, gdyż mogą wywołać podrażnienie, dodatkową większa ilość wcale nie wpłynełabym na zwiększone działanie. Olejki eteryczne działają synergicznie, co znaczy, że uzupełniają i potęgują się wzajemnie. Z tego powodu najczęście poleca się mieszaniny 2 - 4 olejków w celu uzyskania optymalnych efektów. Nie należy jednak używać więcej niż 5 olejków w jednej mieszance.

Olejki eteryczne działają na nasz organizm na kilka sposobów, przez drogi odechowe lub przez skórę.
W skrócie można to przedstawić w następujących schematach:
 • Nos: receptory węchowe - opuszka węchowa - nerwy węchowe - mózg
 • Nosogardziel: krtań - tchawica - oskrzela - płuca - układ krwionośny
 • Naskórek: gruczoły łojowe - mieszki włosowe - skóra właściwa - głębiej leżące tkanki i narządy

Olejki aromatyczne w zależnści od ich właściwości stosowane są w wybranych zabiegach kosmetyki pielęgnacyjnej na twarz, szyję, dekolt, nogi, stpy, włosy i do masażu ciała. Dodaje się je do kremów, maseczek, toników czy balsamów. Zabiegi aromaterapeutyczne jakie są najczęściej stsowane w gabinetach kosmetycznych to: masaż, kompresy, kąpiele aromatyczne i wykrzystywanie ich w kominkach aromaterapeutycznych podczas innych zabiegów (szczególnie relaksacyjnych), są również stsowane do inhalacji, co często jest przeprowadzane także w warunkach domowych.

Olejki eteryczne mają naprawdę szerokie spektrum zastoswań i działania. Można je podzielić na pewne grupy:
 • Aseptyczne - bazyliowy, cedrowy, bergamtowy, lawendowy, rumiankowy, sosnowy, sandałowy.
 • Bakteriobójcze - z drzewa herbacianego, cyprysowy, eukaliptusowy, geraniowy.
 • Ściągające - cyprysowy, geraniowy, bergamotwy.

Najczęściej stosowane olejki eteryczne w pielęgnacji ciała to olejki wpływające na powszechne problemy skórne i zmysły klientów. Olejki te grupujemy zgodnie z przeznaczeniem na:
 • Antycellulitowe - cyprysowy, geraniowy, jałwcowy, z kopru włoskiego, paczulowy, bazyliowy, rozmarynowy, pomarańczowy, cynamonowy, cytrynowy, grejpfrutowy, z mięty pieprzowej.
 • Na rozstępy - paczulowy, z kopru włoskiego, kminkowy, rozmarynowy, z szałwi lekarskiej, sandałowy, lawendowy.
 • Na łojotok - z drzewa herbacianego, imbirowy, ylang - ylang.
 • Na rozszerzone naczynka - rumiankowy, neroli, rozmarynowy.
 • Przeciwzmarszczkowe - różany, geraniowy, z szałwi muszkatałowej.
 • Na podrażnienia - rumiankowy, lawendowy, miętwy.
 • Na grzybice - z drzewa herbacianego, petitgrain, imbirowy.
 • Antydepresyjne - neroli, pomarańczowy, geraniowy.
 • Na opryszczkę - z drzewa herbacianego, cynamonowy, lawendowy.
 • Relaksacyjne - tak naprawdę może to być każdy olejk wedle upodobań zapachowych klienta, ponieważ oddziaływanie zapachu wywiera silny wpływ na emocje. Dawno zapomniany aromat jest w stanie przywłać, nawet nieświadmie, bardzo odległe wspomnienia. Nasze ulubione zapchy będą, więc działać pozytywnie na nasze samopoczucie. Jeżeli jednak brać pod uwagę zapachy relaksacyjne względem ukojenia, dprężenia, wyciszenia będą to olejki: jaśminowy, bergamotowy, sandałowy, lawendowy, melisowy, rumiankowy, pomarańczowy i różany.

Ja osobiście w swoich domowych kuracjach używam jak dotąd: olejek z drzewa herbacianego, lawendowy, pomarańczowy, eukaliptusowy. Przybliżę wam, więc działanie i zastosowanie tych właśnie olejków.Olejek z drzewa herbacianego - jest produkowany z liści krzewu herbacianego. Badania laboratoryjne wykazały, że olejek ten ma istotne działanie przeciwbakteryjny (na wiele rodzajów bakterii), przeciwgrzybicze i przeciwpierwotniakowe. Olejek krzewu herbacianego jest stosowanu w leczeniu schorzeń dermatologicznych takich jak trądzik (lekkie i średnie postacie) oraz grzybic skóry. Zaleca się stsowanie olejku w formie nierozcieńczonej do leczenia trądziku na plecach, natmiast do twarzy w postaci rozcieńczonej. Odpowiednio staranna i długa kuracja preparatem zawierającym 5-10% olejku prowadzi do wyleczenia grzybicy stóp i paznokci. Ma również zastosowanie w leczeniu grzybicy skóry głowy i łupieżu, przy infekcji dziąseł i jamy ustnej, w owrzodzeniach żylakowych podudzi, przy pękaniu, wysychaniu i swędzeniu skóry, w oparzeniach skóry, w leczeniu opryszczki błon śluzowych i infekcji dróg moczwych. Olejek eteryczny stosowany jest w preparatach do oczyszczania skóry, nrmalizując pracę gruczołów łojowych. Działa ściągająco i regenerująco na skórę twarzy. W postaci toniku czyści, odświeża, i skutecznie pozbawia skórę twarzy zanieczyszczeń, nie powodując przy tym jej wysuszenie.

Olejek pomarańczowy - ma charakterystyczny zapach skórki pomarańczowej, jest koloru żółtego. Właściwości olejku pomarańczowego pokrywają się w niemałym stopniu z właściwościami olejku pokrewnego, a mianowicie neroli, który jest otrzymywany z kwiatów pomarańczowych.Wykazuje właściwości antydepresyjne przeciwskórczowe, uspokajające, jak również przyczynia się do złagodzenia bólów żołądka. Naturalny olejek pomarańczowy, poprzez wzmacnianie tkanki łącznej, działa regenerująco, ujędrniająco i antycellulitowo na skórę. Olejek stosowany jest również w pielęgnacji cery zanieczyszczonej, ze względu na swe działanie antyseptyczne i oczyszczające.Stosuje się go jako dotatek do kąpieli w przypadkach bezsenności oraz do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej.Olejek lawendowy - ma bardzo zróżnicwane włąsciwości. Ma działanie aseptycznie i przeciwbólowe. Stosowany jest przy oparzeniach i zranieniach - przyśpiesza gojenie się ran i zapobiega powstawaniu blizn, dlatego też stosuje się go w zabiegach przeciwrozstępowych. Olejek zapobiega gromadzeniu się płynów w organizmie, dzięki czemu może być wykorzystywany w leczeniu cellulitu i otyłości. Wykorzystuje się go równiez jako świetny lek przeciw katarowi, kaszleniu, przeziębieniu, zapaleniu zatok i grypie (inhalacje parowe). Przynosi ulgę przy uporczywych bólach głowy. Zalecany jest do masaży i kąpieli przy bólach mięsniowych, występujących po intensywnych ćwiczeniach, przy bólach reumatycznych i artretyzmie.
Działanie aseptyczne, przeciwzapalne i kojące znalazło zastosowanie w kosmetyce w leczeniu dolegliwości skórnych, takich jak trądzik, gdyż przyczynia się do zmniejszenia ilości wydzielanego łoju i zniszczenia bakterii. Olejek powoduje także wygładzenie skóry, stymuluje wzrost nowych, zdrowych komórek oraz leczy egzemę. Wykorzystuje się go wprodukcji wielu kosmetyków (kremów, toników, balsamów, płynów do kąpieli) nie tylko ze względu na działąnie lecznicze, ale także z powodu lubianego przez większość klientów zapachu. Przy schorzeniach skórnych stosuje się go w stężeniu 1-1,5% . Właściwści lawendy wzmacniają się w wyniku połącznia z innymi olejkami i jednocześnie lawenda wzmacnia skuteczność dodanych do niej olejków.

Olejek eukaliptusowy - koloru jasnożółtego, o przenikliwym, świeżym zapachu, jest otrzymywany z liści drzewa eukaliptusowego, rosnącego w Australii. Ma właściwości bakterjobójcze i antywirusowe. Rozpulony w powietrzu stanowi doskonałą ochrone podczas epidemii grypy lub chorób infekcyjnych wieku dziecięcego. Wykazuje działąnie moczopędne. Stosuję się go również przy wypryskach skórnych, zakażeniach, obrzękach, w półpaścu i ospie wietrznej. W masażu łagodzi bóle reumatyczne i mięśniowe. Można go także rozpylać w powietrzu jako środek przeciw komarom. 


Podczas pisania tego artykułu posługiwałam się wiedzą własną, notatkami z zajęć kosmetyki, a także książką Zabiegi pielęgnacyjne ciała - Joanna Dylewska - Grzelakowska.
Mam nadziję, że post przypadnie wam do gustu, a informacje okażą się przydatne dla was, ponieważ pisanie go pochłonęło naprawdę sporo czasu.

Pozdrawiam serdecznie, Agnessa.


11 komentarzy:

 1. Jeszcze nigdy nie miałam żadnego olejku eterycznego, nad czym ubolewam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może już pora to zmienić ;)

   Usuń
  2. Chętnie przy okazji większych zakupów wpakuję jakiś do koszyka :D

   Usuń
 2. Napisałaś bardzo mądrego posta. Wbrew pozorom znaleźć konkretne informacje w formie tak skondensowanej wcale nie jest tak łatwo :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Starałam się napisać jak nawięcej konkretów i to takich raczej praktycznych. Z drugiej strony jest to temat rzeka, a nie chciałam, aby ten post był bardzo długi, bo nikt nie ma ani czasu ani ochoty takich czytać i wygrzebywać jakieś tam informacje.

   Usuń
 3. Nie miałam jeszcze żadnego olejku eterycznego, ale ten pomarańczowy z chęcią bym poznała bliżej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomarańczowy bardzo ładnie pachnie, delikatnie, słodko :D

   Usuń
 4. i mozna go tak porostu aplikować na skórę chetnie bym wypróbowała pomaranczowy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można ale trzeba go rozcieńczyć. Na opakowaniach zawsze są podane proporcje ile do masażu, do kąpieli czy do kominka.

   Usuń